• 71/316 50 03
  • +48 798 378 002
  • 55-020 Żórawina ul. Urzędnicza 11

BADANIA USG

USG JAMY BRZUSZNEJ

Badanie USG jamy brzusznej obecnie wykorzystywane jest jako jedno z podstawowych badań obrazowych. Jest nieinwazyjne, bezbolesne a jednocześnie pozwala wykryć wiele schorzeń w zakresie jamy brzusznej.

Jest to metoda diagnostyczna wykorzystywana w przypadku pojawienia się dolegliwości ze strony jamy brzusznej np. typu ból, kolka, czy też powiększenia obwodu brzucha.

Badanie USG wykonywane jest również jako wstępne przy podejrzeniu kamicy nerkowej, kamicy pęcherzyka żółciowego.

Wykorzystywane jest przez lekarzy także w przypadku pojawienia się objawów nie związanych z jamą brzuszną, np. obrzęków ciała, utraty masy ciała, żółtaczki, nadciśnienia tętniczego.

Badanie USG brzucha wykorzystywane jest również chętnie u dzieci m. in. w przypadku podejrzenia, zakażenia w układzie moczowym, przedwczesnego dojrzewania płciowego, żółtaczki, zaparć.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Przygotowanie do badania usg jamy brzusznej

  1. przed badaniem należy być na czczo lub bez posiłku, co najmniej 7-8 godzin,
  2. należy na 2-4 dni przed badaniem przyjmować lek zmniejszający wzdęcia np. dimetykon (nazwy handlowe Espumisan, Esputicon). Kapsułki dimetykonu należy rozgryźć i przyjmować 3 razy dziennie po 3 kapsułki. Leki te dostępne są w aptece bez recepty.
  3.  przed badaniem nie należy spożywać płynów, palić papierosów, czy też żuć gumy (spożycie płynów, a wraz z nimi połykanie powietrza może istotnie utrudnić ocenę narządów nadbrzusza w tym trzustki i sąsiadujących narządów nadbrzusza).
  4. Należy zabrać ze sobą butelkę z niegazowaną wodą. W trakcie badania lekarz zadecyduje, czy należy przyjąć porcję wody w celu oceny pęcherza moczowego.

Jakość wykonania badania USG jamy brzusznej zależy od zawartości jelit i żołądka.

Aby zminimalizować obecność gazów w jelitach należy dodatkowo najlepiej 2 dni przed badaniem unikać przejadania się lub spożywania wzdymających pokarmów, np. nadmiernej ilości

  • słodyczy,
  • owoców i soków owocowych,
  • potraw smażonych,
  • warzyw strączkowych,
  • napojów gazowanych.

USG SERCA (ECHOKARDIOGRAFIA, DOPPLER SERCA)