• 71/316 50 03
  • +48 798 378 002
  • 55-020 Żórawina ul. Urzędnicza 11

Badania PURE

PROSPEKTYWNE BADANIE EPIDEMIOLOGICZNE LUDNOŚCI

Zapraszamy wszystkich członków rodziny w wieku od 35 do 70 lat mieszkających w gminie Żórawina do udziału w międzynarodowym badaniu epidemiologicznym.

Cel badania: Celem programu jest zbadanie wpływu uprzemysłowienia, mechanizacji, urbanizacji i rozwoju ekonomicznego na wzrost występowania: otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Celem programu PURE jest także przeciwdziałanie występowaniu chorób sercowo-naczyniowych.

Przebieg badania: Programem zostanie objęta min. grupa mieszkańców regionu gminy Żórawina, w wieku od 35 do 70 roku życia. Pacjenci będą badani co 3 lata w okresie 12 lat. Pacjenci bedą proszeni o wypełnienie ankiet dotyczących: stanu zdrowia, aktywności fizycznej, warunków życia, zwyczajów żywieniowych. Ponadto zostanie pobrana krew na badania biochemiczne oraz pobrana próbka moczu. Zotanie również wykonany pomiar antropometryczny, EKG i spirometria.

Jakie wyniki otrzyma pacjent? Pacjent otrzyma następujące wyniki badań: – badania wydolnościowego układu oddechowego (spirometrii), – elektrokardiogram (EKG), – pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, – pomiaru wzrostu i masy ciała, – pomiaru obwodu bioder, brzucha, ramienia i siły mięśniowej, – pomiaru poziomu cholesterolu z lipidogramem oraz poziomu cukru.

Więcej  http://www.mp.pl/kurier/33901,inauguracja-programu-pure-w-polsce

Koordynatorzy programu: Głównym koordynatorem programu PURE, który prowadzony jest w 15 krajach jest prof. Salim Yusuf, Dyrektor Population Health Research Institute w Hamilton w Kanadzie, zaś w Polsce program kierowany jest przez prof. Ryszarda Andrzejaka, Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz prof. Witolda Zatońskiego, Kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie.